Upravit stránku

Informacja turystyczna

Miasto Jerez leży w południowo-zachodniej części Andaluzji, w północno-zachodnim rejonie prowincji Cádiz, w bardzo korzystnym położeniu geograficznym: tutejszy urodzajny region powstał na skutek namułów rzeki Guadalquivir, wokół miasta płynie rzeka Guadalete, bez problemu można również dotrzeć do plaż Atlantyku, czy też szczytów gór Gaditana. Piękne miejsce: w połowie drogi między morzem i górami, z ponad 3 200 godzinami światła słonecznego, co oznacza przyjemną pogodę przez cały rok. Umiarkowany klimat z temperaturami średnimi 11ºC w zimie i 25ºC w lecie, wspomnianą już szerokością geograficzną, jak również bliskość morza, sprawiają, że zimy są znośne a lata spokojne.
 
Jerez charakteryzuje się strategicznym położeniem oraz doskonałym połączeniem transportowym nie tylko w ramach Andaluzji, ale także z resztą Hiszpanii i Europy. Wybudowane niedawno międzynarodowe lotnisko jest bardzo nowocześnie wyposażone i oferuje loty do wszystkich głównych destynacji krajowych i światowych; natomiast przebudowana linia kolejowa łączy Jerez z dużymi miastami i centrami danych regionów. Jednolita sieć dróg i autostrad umożliwia szybki i wygodny dojazd nie tylko do okolicznych miast, ale i dalej.

Jerez oferuje znane na całym świecie atrakcje, dzięki którym miasto jest jednym z najbardziej przyciągających destynacji w Andaluzji: konie, wino, brandy i flamenco to typowe produkty hiszpańskie i andaluzyjskie, które nadają miastu Jerez wyjątkowości i niepowtarzalności.

 Jerez zachęca wieloma atrakcjami: fantastyczne przejażdżki jeździeckie na Real Escuela Andaluza del Arte Ecuestre (Królewska Andaluzyjska Szkoła Sztuki Jeździeckiej) i Yeguada Hierro del Bocado (stadnina Hierro del Bocado); wyjątkowe piwniczki, w których rodzi się wino i brandy – to właśnie tutaj w spokoju i w ciszy dojrzewa w beczkach; codzienna radość z pierwotnego flamenco; stare centrum, które zostało ogłoszone Conjunto Monumental Histórico-Artístico (kompleks zabytków historyczno-kulturowych), gdzie pomiędzy drzewami pomarańczy i fontannami można na rynkach i w krętych uliczkach zobaczyć kościoły, piękne budynki oraz wyjątkowe perełki architektoniczne; są tutaj również liczne muzea i inne atrakcje, w tym pokazy byków bitewnych, koni, flamenco, wina i inne ciekawostki ilustrujące nasze tradycje i dziedzictwo.

 Warto również zwrócić uwagę na Circuito de Velocidad (tor wyścigowy), gdzie przez cały rok odbywają się imprezy motoryzacyjne lub Zoo botánico de Jerez (Miejski Ogród Botaniczny), gdzie dzieci i dorośli mogą podziwiać pięknie zaaranżowaną przestrzeń oraz największe zbiory zoologiczne w całej Hiszpanii, a także liczne gospodarstwa wiejskie, naturalne zjawiska przyrodnicze i jary, które powinni zobaczyć miłośnicy aktywnej turystyki.

 Dzięki wspomnianemu już korzystnemu położeniu pomiędzy górami i morzem, miasto można wykorzystywać jako punkt wypadowy do różnych wycieczek po okolicy, przy czym można skorzystać z niektórych wytyczonych tras: Ruta de los Pueblos Blancos (Szlak Białych Miast), Ruta del Toro (Szlak Byków), Ruta Atlántica (Szlak Atlantycki) itd.

 • GASTRONOMIA – WINO I BRANDY

  Szczególne położenie geograficzne pomiędzy zboczami gór i plażami morskimi sprawia, że Jerez może się pochwalić m.in. typowymi produktami lokalnymi, np. znana na całym świecie sherry, brandy lub ocet. Wszystkie te składniki można dodawać do różnych dań, dzięki czemu Jerez oferuje nadzwyczaj kolorową kuchnię najwyższej jakości. Owoce morza z zatoki, mięso z hodowli oraz dziczyzna, sałatki i tradycyjne sosy – smak każdej potrawy można podkreślić przy pomocy Fino sherry, Amontillada, marki Oloroso lub Pedro Ximenez, Brandy, czy też wyjątkowego lokalnego octu.

  Restauracje w Jerez są bardzo wysoko cenione ze względu na swoją jakość; oferują wybrane specjały oparte na tradycyjnych produktach i recepturach, nad którymi pieczę sprawują wybitni szefowie kuchni z długoletnim doświadczeniem.

  Korzystna lokalizacja w pobliżu Atlantyku, lokalna gleba wapienna, charakterystyczne winogrona i ich staranna obróbka – wszystkie te cechy przyczyniają się do powstania wyjątkowego produktu, znanego na całym świecie jako sherry. Szlachetny płyn dojrzewa w piwnicach, często także w podziemiach obiektów kościelnych, gdzie ma zapewniony potrzebny spokój i przestrzeń. 

  Jerez de la Frontera jest największym miastem w regionie i metropolią winiarstwa. Miasto jest położone na jednym z wielu wzniesień otaczających szeroko otwarte równiny, w połowie drogi pomiędzy pobliskimi górami i lśniąco białymi miasteczkami na wybrzeżu. Jerez to żywe i dynamiczne miasto, w którym króluje sherry i inne starodawne symbole: flamenco i konie.
   
  Odkrywanie duszy regionu przy pomocy miejscowych win: uczta dla wszystkich pięciu zmysłów. Enoturystyka to coś więcej niż tylko poznawanie zabytków i ludzi: pozwala nam zagłębić się w świat doznań, aromatów i smaków, dzięki którym lepiej zrozumiemy kulturę, tradycje i zwyczaje tego interesującego regionu winiarskiego. Zapraszamy do odwiedzin bodegy, czyli piwniczki, która bez wątpienia zasługuje na podziw, gdzie można wysłuchać opowieści o powstaniu wina, spędzić noc w wiejskiej chacie otoczonej winnicami, nauczyć się sztuki degustacji i podziwiać doskonałą harmonię przysmaków gastronomicznych przeznaczonych dla konkretnego gatunku wina.