Upravit stránku

Hřebčíny

Koňmi žije nejen město Pardubice, ale celý Pardubický kraj. Unikátem, který má nejen na Pardubicku, ale i ve světě obrovský věhlas, je chov starokladrubských koní v Národním hřebčínu v Kladrubech nad Labem.

Národní hřebčín v Kladrubech nad Labem je jedním z nejstarších hřebčínů na světě a zároveň domovem nejstaršího původního českého plemena koní – koně starokladrubského. Areál hřebčína se rozkládá na ploše 1.200 hektarů v Polabské nížině nedaleko Pardubic. Tradice chovu koní v Kladrubech nad Labem sahá minimálně do poloviny 14. století. Více než 300 let (1579 – 1918) byl pak císařským dvorním hřebčínem, který zajišťoval koně pro císařský a královský dvůr v Praze a ve Vídni.

Starokladrubští koně ovšem slouží na královských dvorech i dnes. Dánská královna Margrethe II. vyjíždí na slavnostní projížďky po Kodani ve zlaceném kočáře taženém šestispřežím běloušů kladrubského chovu. Ve Švédsku jezdí na starokladrubských bělouších trumpetisté švédské královské jízdní gardy. V České republice jsou starokladrubáci často k vidění při různých slavnostech na Pražském hradě a také je využívá jízdní policie v Pardubicích, Ostravě a Praze.

Dnes chová Národní hřebčín přibližně 500 starokladrubských koní, a to ve dvou barevných variantách: bílé a vrané. V Kladrubech nad Labem je ustájeno 250 běloušů. O vraníky, jichž je také 250, se Národní hřebčín stará v někdejších stájích knížecího rodu Auerspergů ve Slatiňanech u Chrudimi.

Národní hřebčín Kladruby nad Labem nabízí prohlídky v hřebčíně v Kladrubech nad Labem a v hřebčíně ve Slatiňanech. V samotných Kladrubech nad Labem si návštěvníci mohou vybrat z komentovaných prohlídek stájí, zámku, historické kočárovny a postrojovny, expozice kladrubského chovu koní, lesovny se simulátorem jízdy v kočáře a také návštěvu rozhledny. Expozice shromažďuje sbírku hmotných dokladů historie hřebčína, včetně formování kulturní krajiny, chovu starokladrubského koně, jezdeckého sportu a volnočasových aktivit. Je v rámci České republiky jedinečnou paměťovou institucí, která v sobě prolíná pulzující tradici reflektující hmotné a nehmotné kulturní i přírodní dědictví spojené s chovem starokladrubského koně. Ve Slatiňanech se návštěvníci mohou těšit na komentovanou prohlídku stájí či historickou sedlovnu rodu Auerspergů.

Národní hřebčín Kladruby nad Labem (odkaz: http://www.nhkladruby.cz/)

Tento web využívá cookies

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Zobrazit podrobnosti