Upravit stránku

Stajnie

Końmi żyje nie tylko miasto Pardubice, ale cały Kraj Pardubicki. Unikatem, który jest znany nie tylko w regionie pardubickim, ale również w świecie, jest hodowla koni starokladrubskich w Stadninie Narodowej w miejscowości Kladruby nad Labem.

Stadnina Narodowa w miejscowości Kladruby nad Labem jest jedną z najstarszych stadnin na świecie i jednocześnie domem oryginalnej czeskiej rasy koni – konia starokladrubskiego. Stadnina leży na powierzchni 1.200 hektarów na Nizinie Połabskiej niedaleko Pardubic. Tradycja hodowli koni w Kladrubach nad Labem sięga minimalnie do połowy XIV wieku. Ponad 300 lat (1579 – 1918) była stadniną cesarską, która dostarczała konie dla dworu cesarskiego i królewskiego w Pradze i w Wiedniu.

Konie starokladrubskie służą jednak na dworach królewskich do dziś. Duńska królowa Margrethe II wyjeżdża na uroczyste przejażdżki w Kopenhadze w pozłoconej karecie ciągniętej przez zaprzęg sześciu siwoszy z hodowli starokladrubskiej. W Szwecji na siwoszach starokladrubskich jeżdżą trębacze królewskiej Gwardii Konnej. W Republice Czeskiej konie starokladrubskie można często spotkać podczas różnych uroczystości na Zamku Praskim, korzysta z nich również policja konna w Pardubicach, Ostrawie i w Pradze.

Dziś Stadnina Narodowa hoduje w przybliżeniu 500 koni starokladrubskich dwóch maści: siwosze i karosze. W Kladrubach nad Labem „mieszka” 250 siwoszy. Karoszami, których jest też 250, Stadnina Narodowa opiekuje się w niegdysiejszych stajniach rodu książęcego Auerspergów w miejscowości Slatiňany u Chrudimi.

Stadnina Narodowa Kladruby nad Labem oferuje zwiedzanie dla publiczności w miejscowościach Kladruby nad Labem i Slatiňany. W samych Kladrubach nad Labem zwiedzający mogą wybrać zwiedzanie z komentarzem stajni, pałacu, zabytkowej powozowni i uprzężalni, ekspozycji kladrubskiej hodowli koni, leśniczówki z symulatorem jazdy powozem, oraz odwiedzenie wieży widokowej. Ekspozycja przedstawia zbiory materialnych świadectw historii stadniny, łącznie z kształtowaniem krajobrazu kulturowego, hodowli konia starokladrubskiego, sportu jeździeckiego i czynności wolnoczasowych. Jest w ramach Republiki Czeskiej unikalną instytucją zachowującą pamięć, łączącą w sobie pulsującą tradycję opartą na dziedzictwie materialnym i niematerialnym, oraz dziedzictwo przyrodnicze związane z hodowlą konia starokladrubskiego. W miejscowości Slatiňany goście mogą się cieszyć na zwiedzanie z komentarzem stajni, oraz zabytkowej siodlarni rodu Auerspergów.

Stadnina Narodowa Kladruby nad Labem (link: http://www.nhkladruby.cz/)

Ta strona korzysta z plików cookie

Ta strona używa plików cookie do świadczenia usług, dostosowywania reklam i analizy ruchu. Korzystając z tej strony, zgadzasz się na to. Wyświetl szczegóły