Upravit stránku

Tresura

Obecnie uprawia się wiele różnych sportów jeździeckich. Do najważniejszych z nich można zaliczyć wyścigi konne, dresaż klasyczny i Vaquerę (andaluzyjski styl wiejski), parkur, konkurencje szybkościowe, wyścigi z przeszkodami, kłusaki, zaprzęgi, „Acoso y derribo“ (śledzenie byków i walka z nimi), jazda na kucykach, polo i inne podobne konkursy.

ACOSO Y DERRIBO (śledzenie i zabicie byka)

Dyscyplina ta wywodzi się z umiejętności zapanowania nad bykiem w terenie przy zaganianiu bydła. Podobny konkurs odbył się po raz pierwszy w miejscowości Jerez.

Udział biorą drużyny dwuosobowe na koniach („garrochista“ i „amparador“).  Celem jest kilkukrotne schwytanie i oznakowanie byka przy pomocy kopii („garrocha“, czyli drąga z żelazem znakującym na końcu) w wydzielonej przestrzeni i w określonym czasie.

DOMA VAQUERA (DRESAŻ ANDALUZYJSKI) 

Dyscyplina jeździecka, której celem jest utrzymanie konia w spokoju i pod stałą kontrolą, którą można wykorzystywać w wielu praktycznych sytuacjach w terenie.

Korzenie tej dyscypliny wywodzą się z rzemiosła kowbojskiego, gdzie zadaniem jeźdźca było utrzymanie razem całego stada bydła. Wyszkolone w ten sposób konie zapewniają jeźdźcowi pewność przy rozdzielaniu zwierząt, przede wszystkim w zagrodach, np. podczas znakowania.

KLASYCZNY DRESAŻ

Klasyczny dresaż polega na udoskonalaniu wrodzonych właściwości fizycznych konia, dzięki czemu jego ruchy stają się płynniejsze i piękniejsze. Między jeźdźcem i zwierzęciem panuje całkowity spokój i porozumienie.


RAID (rajdy długodystansowe)

Celem jest pokonanie ustalonego dystansu w jak najkrótszym czasie; sprawdza się prędkość i ogólne zdolności konia oraz umiejętności jeźdźca, który musi udowodnić, że potrafi prowadzić konia i utrzymywać odpowiedni rytm potrzebny do pokonania trasy.

W tej dyscyplinie prowadzone są obowiązkowe kontrole weterynaryjne monitorujące stan zdrowia konia. 


Królewska Andaluzyjska Szkoła Sztuki Jeździeckiej / Fundación Real Escuela Andaluza del Arte Ecuestre: www.realescuela.org
2002 Ośrodek jeździecki / Centro Ecuestre 2002: http://centroecuestre2002.es
Centrum jeździeckie El Juncal / CIEH  El Juncal: https://es-es.facebook.com/centro.ecuestreeljuncal
Szkoła jeździecka Chapín / Escuela Hípica Chapín: www.hipicachapin.com 
Ośrodek szkoleniowy Los Llanos de Vico i stadnina Alpende / Centro de Formación Los Llanos de Vico y Ganadería Alpende: http://www.ganaderiaalpende.es
Klub Polo del Sol / Club Polo del Sol: www.clubpolodelsol.com
Klub Nazaret: http://www.clubnazaret.org/p/hipica
 

Ta strona korzysta z plików cookie

Ta strona używa plików cookie do świadczenia usług, dostosowywania reklam i analizy ruchu. Korzystając z tej strony, zgadzasz się na to. Wyświetl szczegóły