Upravit stránku

Turistické info

Město Jerez se rozkládá na jihozápadě Andalusie, v severozápadní části provincie Cádiz, ve skutečně privilegované zeměpisné poloze: zdejší úrodná krajina byla vytvořena nánosy řeky Guadalquivir, kolem města protéká řeka Guadalete, a k plážím Atlantiku nebo vrcholům pohoří Gaditana je to jen kousek. Úžasné místo: na půl cesty mezi horami a mořem, s více než 3 200 hodinami slunečního svitu, což znamená příjemné podnebí po celý rok. Díky jemnému klimatu s průměrnými teplotami 11ºC v zimě a 25ºC v létě, zmírněnými jak zeměpisnou šířkou, tak blízkostí moře, jsou zimy snesitelné a léta klidná.

Jerez má strategickou polohu s vynikajícím dopravním spojením nejen v rámci Andalusie, ale i se zbytkem Španělska a Evropy. Nedávno postavené mezinárodní letiště je vybavené nejmodernějšími vymoženostmi a nabízí lety do všech hlavních domácích i světových destinací; rekonstruovaná železniční dráha spojuje Jerez s velkými městy a centry krajů. Konečně i ucelená síť silnic a dálnic umožňuje rychle a pohodlně se dostat do měst v okolí i dále.

Jerez nabízí světově známé atrakce, díky kterým je město jednou z nejlákavějších destinací v Andalusii: koně, víno, brandy a flamenco jsou typickými španělskými a andaluskými produkty, které Jerezu propůjčují jeho nezaměnitelnou identitu.

 Jerez představuje spoustu lákadel: fantastické jezdecké přehlídky na Real Escuela Andaluza del Arte Ecuestre (Královská andaluská škola jezdeckého umění) a Yeguada Hierro del Bocado (hřebčín Hierro del Bocado); jedinečné sklípky, kde se rodí víno a brandy – právě tady v klidu a tichu zraje v sudech; každodenní radost z původního flamenka; staré centrum, které bylo vyhlášeno za Conjunto Monumental Histórico-Artístico (komplex historicko-uměleckých památek), kde se mezi pomerančovníky a fontánami můžete na náměstích a v křivolakých uličkách kochat kostely, veřejnými budovami a ojedinělými architektonickými skvosty; jsou zde početná muzea a další kapacity cestovního ruchu, předvádějící bojové býky, koně, flamenco, víno a další zajímavosti ilustrující naše tradice a dědictví.

 Mezi dalšími pamětihodnostmi bychom měli uvést Circuito de Velocidad (závodní dráha), kde se po celý rok konají motoristické akce, nebo Zoo botánico de Jerez (městská botanická zahrada), kde si děti i dospělí mohou užívat výjimečně zpracovaného prostoru a nejrozsáhlejších zoologických sbírek v celém Španělsku, a dále četné venkovské farmy, přírodní úkazy a rokle, kam by měli zavítat milovníci aktivní turistiky.

 Zmíněná výhodná poloha mezi horami a mořem umožňuje využívat město jako základnu pro výlety do různých cílů v provincii, přičemž se můžete některou z mnoha zavedených tras: Ruta de los Pueblos Blancos (Bílými vesničkami), Ruta del Toro (Býčí cesta), Ruta Atlántica (Atlantická cesta) apod.
 

 

 • GASTRONOMIE – VÍNO A BRANDY

  Mimořádná zeměpisná poloha mezi úbočími hor a mořskými plážemi znamená mj. to, že si Jerez může užívat typické místní produkty, jako např. světoznámé sherry, brandy nebo ocet. To vše lze přidávat jako ingredience do četných receptů, a Jerez díky tomu přichází s až překvapivě barevnou kuchyní nejvyšší kvality. Plody moře ze zálivu, maso z chovu i zvěřina, saláty a tradiční omáčky – chuť každého pokrmu a lahůdky lze podtrhnout s pomocí Fino sherry, Amontillada, značky Oloroso nebo Pedro Ximenez, Brandy či výtečného místního octa

  Restaurace v Jerezu jsou vysoce ceněné pro svoji kvalitu; nabízejí nejvybranější pochoutky vycházející z tradičních výrobků a postupů, a za vše ručí špičkoví šéfkuchaři s dlouholetými zkušenostmi.

  Výjimečné umístění poblíž Atlantiku, místní vápenatá půda, typické hrozny a jejich pečlivé zpracování – to vše vede ke vzniku vzácného produktu, který je po celém světě známý jako sherry. Ušlechtilý mok nechají s láskou zrát ve sklepích, nezřídka v podzemí duchovních staveb, kde je zaručený potřebný klid a prostor. 

  Jerez de la Frontera je největším městem v oblasti a vinařskou metropolí. Nachází se na jednom z mnoha kopců lemujících doširoka otevřené pláně s lehkou zeminou, na půl cestě mezi blízkými horami a zářivě bílými vesničkami na pobřeží. Jerez je rušné a dynamické místo, kde se na jevišti střídají sherry a další starodávné symboly: flamenco a koně.
   
  Odhalovat duši kraje tak, že se budeme zajímat o místní vína: to je zážitek pro všech pět smyslů. Enoturistika je něco víc než jen poznávání památek a lidí: dovoluje nám ponořit se do světa vjemů, aromat a chutí, díky kterým lépe porozumíme kultuře, tradici a zvykům tohoto zajímavého vinařského regionu. A tak jste zváni k návštěvě bodegy, tedy sklípku, který si obdivuhodností často nezadá s katedrálou, kde si můžete vyslechnout příběh vzniku vína, strávit noc ve venkovském domě obklopeném vinicemi, učit se jemnému umění ochutnávání a objevovat dokonalou gastronomickou harmonii lahůdek pro konkrétní druhy vín.