Upravit stránku

Tresura

Dresaż (słowo francuskiego pochodzenia, najczęściej tłumaczone jako „szkolenie, tresura“) to wybitna forma jeździectwa prezentowana na specjalnych pokazach i konkursach. Czasami jest uznawana za swego rodzaju sztukę. Międzynarodowa Federacja Jeździectwa definiuje dresaż jako sport jeździecki: „wybitną formę szkolenia konia“, gdzie „koń i jeździec wykonują z pamięci serię określonych wcześniej ruchów“. 

Organizowane są konkursy na różnych poziomach – począwszy od amatorskich, przez olimpijskie, a skończywszy na Światowych Igrzyskach Jeździeckich. Głównym celem dresażu jest rozwijanie naturalnych zdolności atletycznych konia za pośrednictwem standardowych, sprawdzonych metod tresury oraz wzbudzenie u konia chęci do pokazywania wyćwiczonych ruchów, co prowadzi do maksymalnego wykorzystania potencjału konia wierzchowego. Koń dresażowy u szczytu swojej kariery reaguje doskonale na polecenia jeźdźca. Jeździec siedzi swobodnie i wygląda, jakby prowadzenie konia nie sprawiało mu żadnego wysiłku, natomiast koń sprawia wrażenie, że wykonuje stawiane mu zadania z własnej woli.


Horseball to gra drużynowa na koniach, której celem jest zdobycie punktów przez umieszczenie piłki w koszu o średnicy 1 m. Jest to w zasadzie połączenie gry polo, rugby i koszykówki. Jedna z dziesięciu dyscyplin uznana oficjalnie przez Międzynarodową Federację Jeździecką.

Ta strona korzysta z plików cookie

Ta strona używa plików cookie do świadczenia usług, dostosowywania reklam i analizy ruchu. Korzystając z tej strony, zgadzasz się na to. Wyświetl szczegóły