Upravit stránku

Koně

Wroclaw (Vratislav) – Evropské hlavní město kultury v roce 2016 a Evropské město koní v roce 2019.

Dostihová dráha ve Vratislavi patří městu (630 000 obyvatel). Architektem byl R. Jurgens z Hamburku, slavnostní otevření se odehrálo v roce 1907 při příležitosti 75. výročí vzniku Slezského sdružení chovatelů koní a dostihového sportu. Závodiště nahradilo dráhu ve Szczytnikách (dnes zde najdete Síň století), která vznikla v roce 1833.


HISTORIE VRATISLAVSKÉ DOSTIHOVÉ DRÁHY 

Vrchol zažilo závodiště v letech 1954-56; například v roce 1955 se zde konalo 28 dostihů a celkem 226 závodů. Doba prosperity bohužel brzy pominula, a v období 1961-62 se ve Vratislavi neběžel jediný dostih. Tribuna se opět zaplnila až v roce 1969, kdy se ve městě konalo setkání zástupců zemí komunistického bloku. Akce se zúčastnili nejlepší plnokrevníci z Bulharska, Československa, Maďarska, NDR a SSSR; domácí koně skončili na krásném druhém místě.

V dobách, kdy město neslo název Breslau, chodilo na dostihy až 40 000 diváků. Počátkem 20. století byly závody na koních jednou z nejoblíbenějších kratochvílí. A jsou populární dodnes: navzdory široké nabídce různých sportů a kulturních akcí a multimediální revoluci chodí na vratislavské závodiště až 13 000 diváků. Tolik lidí přišlo třeba na Oaks v roce 2014. Co láká návštěvníky na naše dostihové závodiště? Koně jsou jako magnet. Jejich soupeření nabízí úžasnou podívanou. Divák, který si vsadí na koně, jako by se na dobu závodu stal jeho majitelem. Zvíře běží vlastně pro něj. Radost z výhry je radostí ze života. Kdo to nezažil, o hodně přišel. Dostihová sezóna se skládá z tolika závodů, že šanci na úspěch má každý.


VYŠŠÍ ODBORNÁ JEZDECKÁ ŠKOLA

Dokud se nebudeme věnovat profesionálnímu výcviku juniorů, nebudeme mít špičkové výsledky v jezdeckém sportu. Ve fotbalu to přece platí také. Proto jsme ve Vratislavi založili Vyšší odbornou jezdeckou školu. Projekt míří na žáky základních škol. Nakupujeme pro tento účel malá plemena a budujeme kapacity pro rekreační jezdectví – a zároveň i pro sportovní oddíl. Jsme jediná škola v Polsku, která má v osnovách jízdu na koni. Na naší škole je v současnosti více než 40 koní. Máme v plánu chovat 100 zvířat. Naši pedagogové jsou absolventi speciálního programu Dr. Krzysztofa Skorupského, což je vynikající trenér, praktik, vědec a autor jedinečné knihy „Psychologie výcviku koní“.

Koně mají dávat radost. Jsme otevření všem objevům moderní vědy, která se zabývá chováním koní a tím, jak vnímají svět kolem sebe, i učení tradičních škol, nejen evropských. Pořádáme workshopy pro mistry jezdce, kde vystupují trenéři představující různé trendy. Chceme pro naše zařízení jen ty nejlepší, držitele mezinárodních ocenění, uznávané po celém světě. Vratislavské závodiště mj. hostí od roku 2017 světové mistrovství v jízdě bez udidla (v letech 2014-2016 se zde konala stejná národní mistrovství). Jedná se o náš příspěvek na téma humanizace jezdectví. Lučištníci na koňských hřbetech sem přijíždějí z celého světa na Euroasijský pohár. Podporujeme všechny formy využívání koní, protože jízda na tomto zvířeti je jak sport, tak zábava.

Naše dráha je starší než 100 let. Původně ji postavili daleko od města. Dnes ji město obklopuje. Chceme, aby naše závodiště bylo otevřené lidem. Proto jsme požádali o evropské fondy na jeho modernizaci. Projekt je hotový. Nové Partynice umožní klidné, bezproblémové soužití koní a lidí. Rekonstruovaný areál bude vybavený systémem tunelů pod dráhou, velkým prostorem pro diváky uvnitř dráhy, střediskem jezdecké osvěty, kancelářskými prostory a konferenčním centrem, tělocvičnou, hotelem, třetí jízdárnou pro koně, novými stájemi, parkovišti, hřišti pro děti, restaurací a vyhlídkovou věží. K tomu přidejme soutěžní i výcvikové plochy pro všechny jezdecké disciplíny. Chceme se stát stejně oblíbeným místem, jako je např. vratislavské náměstí nebo zoo.


 

Tento web využívá cookies

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Zobrazit podrobnosti